Fotografie z mobilního telefonu nebo z digitálního fotoaparátu?

7. 7. 2021
Fotoaparát, fotografie, mobilní telefon, fotokniha

Technologie se každým dnem čím dál tím více vyvíjí. Není tedy dnes již žádnou novinkou, že mobilní telefony pomalu dohání digitální fotoaparáty při pořízení krásných fotografií.

Mobilní telefony jsou značně jednodušší na používání, disponují nižší hmotností, lákají na vysoké rozlišení fotografií, a především na nižší cenu při pořízení než u fotoaparátu. Proto se mobilní zařízení začínají stávat oblíbenějším zařízením pro zachycení vzpomínek než digitální fotoaparáty (jak bez zrcadlovky, tak i zrcadlovky a kompakty). Ovšem mobilní telefon se nikdy nevyrovná digitálnímu fotoaparátu už z mnoha důvodů.

Výdrž baterie na jedno nabití

Mobilní telefon slouží především k používání jiných činností než je přímo focení, zatímco fotoaparát slouží pouze pro fotografování. Je tedy známo, že fotoaparáty vydrží na jedno nabití až několik tisíc fotek, zatímco mobilní telefon vydrží na jedno nabití sotva jeden den vzhledem k používání i jiných činností. Další výhodou je, že k fotoaparátu si můžete pořídit externí akumulátor, kterým lze nahradit vybitou baterii.

Větší paměť pro ukládání fotografií

Digitální fotoaparát ukládá fotografie na paměťové karty Secure Digital, které nabízejí kapacitu paměti až do 2 TB. Navíc jako bonus každý fotoaparát má tzv. počítadlo, na kterém ukazuje, kolik zhruba fotografií ještě můžete vyfotit. Bohužel u mobilních telefonů s tak velkou pamětí počítat nemůžete, navíc část její paměti zabírají nainstalované aplikace.

Připraven na různé situace a světelné podmínky

Nerozmazaná fotografie, která zachycuje vašeho čtyřnohého mazlíčka běžícího přímo k vám? Pro fotoaparát není taková momentka žádným problémem. Jelikož fotoaparátem zachytíte momentky mnohem rychleji a lépe než telefonem. A kdo by nemiloval západy či východy slunce u moře? Tak takovou vzpomínku vám uchová pouze digitální fotoaparát vzhledem k většímu dynamickému rozsahu. Fotoaparát si poradí i se zhoršenými světelnými podmínkami např. večerní procházka po městě.

Ergonomie a pohodlnost nastavení při fotografování

Fotografování mobilním telefonem je bez pochyby velice pohodlné, jelikož vše udělá za vás a vy pouze stisknete spoušť na displeji. Ovšem pokud budete chtít vyfotit fotografií takovou, aby byla pro oko líbivá, tak bude zapotřebí měnit i nastavení telefonu, což lze říci, že není zrovna jednoduchá záležitost. Naproti tomu fotoaparát má tlačítka k tomu přizpůsobená, takže se nemusíte zdržovat hledáním určitých nástrojů v nastavení fotoaparátu. Každý určitě aspoň jednou zaznamenal pocit strachu, že mobilní zařízení vyklouzne z ruky a rozbije se při fotografování krásného objektu. To se vám u digitálního fotoaparátu nikdy nestane, už z toho důvodu, že je fotoaparát přizpůsoben pro snadné uchopení a navíc si jej můžete dát na popruh.

 

Lepší ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost určuje úhel záběru a přiblížení. U fotoaparátu tuto možnost lze měnit objektivy, které mají různé vzdálenosti. Bohužel u telefonu lze pracovat pouze s ohniskovou vzdáleností okolo 25 mm, tudíž pokud budete chtít vyfotit nějaký objekt v dálce, tak bude rozmazaný.

Pro lepší představu můžete vidět ohniskové vzdálenosti na tomto obrázku.

 

obr.2_1

 

Formát fotografie RAW

Digitální fotoaparáty vytváří fotografie do formátu RAW, díky kterému vytáhnete z fotografie více informací (barvy, expozice..) Například pokud vyfotíte nějaký objekt k pozdnímu večeru, tak v příslušném programu na úpravu fotek můžete fotografií upravit tak, že bude vypadat, jako kdybyste ji vyfotili v poledne. Samozřejmě některé již novější mobilní zařízení umí vyfotit fotografie také ve formátu RAW, bohužel však neobsahují tolik informací o barvách a expozici jako z digitálního fotoaparátu.

 

obr_2_2

 

Detaily fotografie

Jakmile vyfotíte objekt, ihned se vám zobrazí náhled. Bohužel mobilní telefon se snaží udělat pouze fotku líbivou pro zobrazení na displeji, ovšem pokud si fotografií zvětšíte, zjistíte, že vyfocený objekt není příliš ostrý, obsahuje šum a chybí určité detaily. Digitální fotoaparát však zaznamená i ty nejmenší detaily (např. strukturu listu) a zachytí přirozený výsledek.

Obr. 2_3

Závěr

Fotografování mobilním telefonem je bezpochyby pohodlnější, jelikož jej nosíte všude s sebou a stačí u něj pouze zmáčknout spoušť. Až do té doby, kdy budete chtít vytvořit uměleckou fotografii, to se budete muset podívat hlouběji do nastavení telefonu. Ovšem to má i své nevýhody, a to především, že fotografie může být v náhledu telefonu ostrá, ale bohužel při tisku na větší formát nebude tak kvalitní.

Digitální fotoaparát má však více výhod. Mezi hlavní výhodu patří lepší a přirozenější výsledky. Další výhodou je při focení ve špatných světelných podmínkách, kdy fotografie budou i tak krásné. Navíc se fotografie vytváří do formátu RAW, které uchovává více informací a tudíž si po té s fotkami můžete vyhrát. Ostrost fotografie je zachována i při tisku na větší formát.

Pokud se budete rozhodovat mezi mobilním telefonem a digitálním fotoaparátem, sáhněte raději po digitálním fotoaparátu. A budete překvapeni, jak z takového zařízení dokážete vykouzlit dokonalé fotografie. Vaše fotokniha bude o to hezčí. 

 

Zadejte email Vaší objednávky